Czyszczenie laptopa z kurzu

Każdy sprzęt elektroniczny bardzo się kurzy i nie można nic na to poradzić. To jest naturalna kolej rzeczy, bo wszędzie w powietrzu unosi się taka ilość kurzu, że przestrzeń wokół nas się nią pokrywa. Szczególnie kurzą się urządzenia elektroniczne, gdyż w ich przypadku mamy do czynienia z elektrostatycznym przyciąganiem drobinek kurzu. Nawet kiedy wydaje Ci się, że Twój laptop jest zewnętrznie czysty, to w środku może mieć ogromną ilość kurzu.

Jak ochronić laptopa przed kurzem?

Nie da się tak naprawdę całkowicie ochronić urządzenia przed działaniem kurzu. Musielibyśmy zatkać wlot wentylacji, a to jest niemożliwe. Oczywiście nieco pomocna będzie praca w miejscu, gdzie jest w miarę czysto, ale i to nie gwarantuje takiej stuprocentowej ochrony przed kurzem. Skoro więc nie ma możliwości się przez nim całkowicie zabezpieczyć, to trzeba wiedzieć, jak go usuwać.

Jak usuwać kurz z laptopa?

Jeżeli chodzi o kurz, który osiada na zewnątrz urządzenia, to jasne jest, że w jego przypadku wystarczy użyć ściereczki lekko nasączonej wodą lub po prostu specjalnej szmatki do czyszczenia laptopa. Gorzej sprawa ma się, kiedy w grę wchodzi konieczność usunięcia kurzu, który zgromadził się wewnątrz, ale i na to jest sposób. Można oddać laptopa do serwisu na czyszczenie, a można go też odkurzyć samodzielnie.

Samodzielne odkurzanie będzie polegało na tym, że kupujemy sprężone powietrze, otwieramy obudowę naszego laptopa i psikamy sprężonym powietrzem do jego obudowy. Oczywiście trzeba psikać w odpowiedni sposób, bo wtedy mamy pewność, że nie wtłoczymy tego kurzu głębiej, tylko się go pozbędziemy. W internecie jest wiele poradników, które pokazują, jak przedmuchać laptopa.

Niektórzy ludzie odkurzają swoje notebooki za pomocą odkurzacza, ale to nie jest dobry pomysł, bo można urządzenie po prostu uszkodzić. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest właśnie sprężone powietrze. Usuwanie kurzu z laptopa powinno być wykonywane systematycznie, bo tylko wtedy masz pewność, że będzie on zawsze w dobrym stanie. Jeżeli tak będzie, to jasne jest, że będzie też działał tak, jak należy.

Laptop, którego nie czyścisz z kurzu

Jeżeli nie czyścisz swojego laptopa z kurzu, to po jakimś czasie zauważysz, że jego działanie jest zdecydowanie wolniejsze. Dodatkowo będziesz widzieć też, że z jego wylotu wentylacji mogą wystawać kłaczki kurzu. To natomiast jasny sygnał do tego, że trzeba z nim coś zrobić. Nie możesz przedłużać momentu, w którym wyczyścisz laptopa, bowiem będzie się to wiązało z obawą, że możesz zniszczyć jego wentylator. Dodatkowo z wylotu będzie się wydobywał nieprzyjemny zapach, ponieważ podgrzany kurz będzie się wzbijał wraz z pracą wentylatora.

Dodaj komentarz