Dobry laptop do projektowania i grafiki

W przypadku laptopów do grafiki i projektowania jasne jest, że konieczne będą nieco większe możliwości. Jasne jest też to, że trzeba będzie wydać więcej. O ile taki zwyczajny laptop będzie nas kosztował jakieś 2000 zł, o tyle ten, na którym będziemy projektować, może nas kosztować dwa razy tyle albo nawet znacznie więcej. Dlatego też należy się dobrze zastanowić nad tym, jakiego mamy zamiar kupić.

Podzespoły laptopa do projektowania

  • Wydajna karta graficzna – karta graficzna powinna być z pewnością dedykowana. Takie karty mają znacznie lepszą jakość i znacznie wyższe możliwości, a co za tym idzie, jasne jest też, że będą droższe. Jednakże w momencie, kiedy kupujemy laptopa dla grafika, cena nie powinna być taka ważna. Skoro ma nam on służyć do pracy, to jasne jest, że jego jakość powinna być naprawdę dobra. Jasne jest też, że nie ma sensu, byśmy na nim zbytnio oszczędzali.
  • Procesor – powinien być naprawdę dobry i wydajny. Idealnym rozwiązaniem będzie procesor z rodziny Kaby Lake, czyli inaczej procesor siódmej generacji. Takie procesory to znacznie lepsza jakość. Są co prawda droższe, ale dzięki temu pozwalają na naprawdę duża wydajność, a co za tym idzie, są bardzo efektywne w przypadku takich skomplikowanych zadań. Z uwagi na to, że takie procesory są dość drogie, trzeba będzie sobie zdawać sprawę z tego, że nasz budżet na zakup takiego urządzenia musi być po prostu nieco większy.
  • Super ekran – pod pojęciem super ekranu rozumiemy zarówno to, że ekran powinien mieć odpowiednia rozdzielczość, jak i właściwą przekątną, technologię wykonania oraz podświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie rozdzielczość FULL HD, bo jest ona najbardziej naturalna dla ludzkiego oka. Podświetlenie LED, bo pozwala na równomierne oświetlenie wszystkich punktów na ekranie, jak również matowa powłoka matrycy, która jest jednocześnie wykonana w technologi IPS. Taki zestaw sprawi, że użytkowanie naszego laptopa będzie prawdziwą przyjemnością.
  • RAM – z uwagi na to, że laptop dla projektanta powinien być wydajny, ilość pamięci RAM musi być dość duża. Im więcej RAM-u ma dane urządzenie, tym lepiej. Jeżeli dany laptop ma 4 czy 8 GB RAM-u, to z pewnością powinniśmy mieć możliwość rozbudowania go o dodatkowy RAM, który znacznie poprawi funkcjonalność notebooka.
  • Złącza – bogactwo złącz to konieczność, bo jasne jest, że będziemy podłączać notebooka do stacji dokującej, do dodatkowych monitorów czy rzutnika. Dlatego im więcej będzie złączy, tym lepiej. Nawet jeżeli ich ilość miałaby rzutować na to, że notebook będzie cięższy i grubszy, to i tak warto się zdecydować na takiego, który posiada wiele złączy, w tym najnowsze USB typu C oraz czytniki na różne karty pamięci.

Dodaj komentarz