Laptop, a dysk twardy

Masz w planie zakup laptopa, ale nie wiesz, na jaką pojemność dysku twardego się zdecydować? Warto najpierw zastanowić się, jakie będzie jego zastosowanie, a dopiero później dobrać odpowiednią pojemność do własnych potrzeb. Dobry laptop powinien spełniać Twoje oczekiwania pod każdym względem, a dysk twardy ma duże znaczenie podczas użytkowania.

Jaką pojemność powinien mieć dysk twardy w laptopie?

Zanim wybierzesz dysk twardy, zastanów się, do czego jest Ci on potrzebny. Jeśli szukasz rozwiązania taniego, to wydajność, jak i jego pojemność nie będzie miała znaczenia. Z kolei możesz potrzebować tylko i wyłącznie dużej pojemności na dane albo oczekujesz dobrej wydajności i płynnego działania systemu, a pojemność nie jest istotna.

Pojemność dysku twardego w laptopie:

  • 128 GB do około 200 GB – Jeśli na dysku ma zmieścić się system operacyjny Windows i kilka podstawowych programów.
  • 500 GB – Jeżeli oprócz sytemu operacyjnego Windows i podstawowych programu mają się na nim znaleźć filmy, zdjęcia czy gry.
  • 1TB lub większy – Odpowiedni, jeśli oprócz rzeczy wymienionych powyżej chcesz na nim przechowywać jeszcze więcej filmów w jakości HD i Full HD.

W przypadku laptopa, jeśli regularnie chcesz tworzyć kopię zapasową danych, powinieneś zdecydować się na dodatkowy dysk zewnętrzny.

Co zrobić, kiedy dysk twardy w laptopie ma za małą pojemność?

Wiele osób, które nie do końca przemyślały przy zakupie laptopa, jaką pojemność powinien mieć dysk twardy, teraz narzekają, że brakuje im pamięci w laptopie i nie mogą umieszczać na dysku nowych danych. Praktycznym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zakup zewnętrznego dysku twardego. Tego rodzaju dyski mogą, ale nie muszą wymagać dodatkowego zasilania, w zależności do tego, na jaki model się zdecydujesz. Można podłączyć je do portu USB lub wyposażyć się w dysk zewnętrzny, który działa poprzez połączenie Wi-Fi. Dzięki temu możesz zmniejszyć liczbę plików, które zajmują miejsce na dysku twardym w Twoim laptopie, nie usuwając ich, ale przenosząc na dysk zewnętrzny. Kupując zewnętrzny dysk twardy, należy zwrócić uwagę na następujące kwestię:

  • pojemność
  • to, aby dysk twardy był odporny na różnego rodzaju awarię i nie groziła Ci utrata danych
  • czy wymagane jest zasilanie, czy nie, a może tak, jak większość dysków z dostępem do Wi-Fi mają wbudowana baterię, która umożliwia kilkugodzinną pracę.

Laptop ma być praktyczny pod każdym względem, dlatego wybór dysku twardego jest taki ważny. Jeśli aktualnie zastanawiasz się, jaki laptop kupić, to będziesz wiedział, że pojemność dysku twardego nie może być przypadkowa i należy przywiązywać do niej uwagę podczas kupowania laptopa.

 

Dodaj komentarz