Tanie laptopy – kiedy warto je kupić?

Kiedy o laptopie mówi się, że jest tani? Na pewno wtedy, kiedy kosztuje on mniej niż 2000 zł. Takie urządzenia są dostępne i kupuje się je stosunkowo często. Dlaczego tanie laptopy warto kupować? Przede wszystkim dlatego, że spełniają one zadanie, do jakich są przeznaczone. Tanie laptopy odnajdują się podczas domowego korzystania i do prostych prac biurowych. Laptop dla sekretarki nie musi być laptopem z najnowszym procesorem czy dedykowaną karta graficzną. Tanie laptopy można kupić też wtedy, kiedy wiadomo, że urządzenie to będzie narażone na sytuacje, kiedy szybko może ulec uszkodzeniu. Takie sytuacje pojawiają się tam, gdzie z komputera korzystają małe dzieci.

Jakie cechy determinują niską cenę laptopa?

O tym, że laptop ma niską cenę, decyduje kilka zasadniczych czynników. Do najistotniejszych na pewno należy:

  • Generacja procesora, im będzie ona niższa, tym cena laptopa będzie mniejsza. Obecnie najtańszymi są te laptopy, które wyposażone są w procesor oznaczony symbolem Intel Dual Core starszej generacji. Takie laptopy są idealne do użytku domowego, dla dzieci, uczniów czy studentów.
  • Rodzaj karty graficznej. Droższe są te urządzenia, gdzie zainstalowana jest dedykowana karta graficzna. W taką wyposażone są najlepsze laptopy. Te o przeciętnych i średnich możliwościach są wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics. Laptopy ze zintegrowanymi kartami pamięci kosztują mniej.
  • Typ dysku twardego. Jeśli laptop wyposażony jest w dysk twardy HDD, to jego cena jest mniejsza. Nie oznacza to jednak tego, że taki laptop jest gorszy. Dyski HDD mają duża pojemność. Ich wadą jest to, że ze względu na ruchome elementy są bardziej awaryjne od dysków SSD.
  • Rozmiar ekranu. W tradycyjnych laptopach im większa przekątna ekranu tym najczęściej laptop jest droższy. Zależność ta nie dotyczy nowoczesnych mini laptopów, których parametry są wyjątkowo dobre i dlatego kosztują one nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Tani laptop – dla kogo?

Tani laptop to urządzenie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Doskonale odnajdzie się w warunkach domowych, gdzie komputer służy jedynie rozrywce. Za jego pomocą spokojnie można przeglądać Internet, słuchać muzyki, oglądać filmy czy grać w proste gry online. Dobre tanie laptopy kupują też osoby, którym potrzebny jest firmowy laptop, ale tylko do prowadzenia spraw biurowych. Taki komputer nie musi mieć specjalnych możliwość, by być użytecznym. Najtańsze laptopy kupuje się też dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z komputerami. W ich przypadku lepszy sprzęt jest niekonieczny. Tanie laptopy są też dla osób, które nie chcą wydawać dużo, by mieć do dyspozycji nowy komputer.

Dodaj komentarz